Úvod fotogaléria histrória môjho chovu výstavy chovatelia Informácie príspevky odkazy kontakt
 

Viedenský modrý
(Blaue Wiener)Odkiaľ pochádza Viedenský modrý?


Viedenský modrý (ďalej Vm) má pôvod v Rakúsku. Johann Constantin Schultz z Viedne - Hetzendorfu, predseda prvého viedenského zväzu chovateľov králikov chcel vyšľachtiť králiky, ktoré by mali peknú kožušinu a zároveň dávali dostatok mäsa.
Na tento účel použil modrú samicu s čiastočne vysiacimi ušami, žltú samicu s jedným vysiacim a jedným stojacim uchom z Francúzska, ktoré pripúšťal s dovezeným čiernym belgickým obrom. Takto skrížené králiky vystavoval prvýkrát v roku 1895 v Prátri pod názvom Viedenský modrý obor, pretože prvé králiky boli podstatne iné a väčšie ako súčasní Vm. V ďalších rokoch sa podarilo zredukovať jeho pôvodnú váhu – až 7 kg na strednú úroveň. Ako plemeno pod týmto názvom, bol v Rakúsku uznaný v roku 1897.
Prví Viedenskí modrí boli exportovaní v roku 1903 a to do Nemecka, Holandska a tiež do Švajčiarska. V Nemecku patrí v súčasnosti k najrozšírenejším plemenám.Ako vyzerá?


Farba jeho neobyčajne hustej kožušiny je lesklá, tmavo-modrá až sivá, s podkladovou, o niečo svetlejšou kožušinou. Telo má zavalité a valcovité, s rovnomerne rozloženou svalovinou. Hlava je v pomere k telu veľká, krátka a široká v človej partii s krátkym krkom. Uši sú dlhé a zaoblené, s dĺžkou až 12,5 centimetra, husto osrstené. oči sú modrošedé. Má krátke a silné nohy. Za ideálnu hmotnosť u Vm je stanovené rozpätie 4,25-5,25 kg. Jeho úžitkovosť a krása sú dôvodom obľúbenosti u chovateľov v Európe.

 

Kto sú najznámejší chovatelia?


K úplnej európskej špičke, medzi chovateľmi Vm v Nemecku patria Dr.Wilhelm Hippe, ktorý sa v rokoch 2000-2009 umiestnil s chovom Vm na prvom mieste v rámci výstav so 173 bodmi. Ďalej sú to páni Reinhard Menning a Hans Peisskert, v Rakúsku je známou chovateľkou Waibl Gerda.
K nám sa začali dovážať Vm až v 60.rokoch minulého storočia z NDR. Prvý titul získal VM v Prahe na výstave v roku 1968. V Čechách od roku 2001-2010 obsadzovali prvé miesta králiky najmä K.Čadila, M.Kozuba. Na Slovensku vznikol Klub Viedenských králikov 27.11.1993 v Nitre, ktorý pôsobí až doteraz, link
www.klubvk.szm.sk


Bodovanie

Bodovanie v jednotlivých pozíciách wordový dokument

Všeobecné posudzovanie wordový dokument
All rights reserved for Maroš Sládek
created by graphic studio Matej Chrvala © 2012