Úvod fotogaléria histrória môjho chovu výstavy chovatelia Informácie príspevky odkazy kontakt
 

Viedenský čierny
(Schwarze Wiener)


Odkiaľ pochádza Viedenský čierny?


Viedenský čierny (Vč) vznikol skrížením viedenských modrých s aljaškou, na jeho šľachtení sa podieľalo niekoľko nemeckých chovateľov, niektorí dokonca použili na šľachtenie viedenského modrého a bieleho obra.
Prvýkrát sa verejnosti predstavilo toto plemeno v roku 1925 na veľkej výstave králikov v Lipsku a po šiestich rokoch sa mu na nemeckej výstave dostalo veľkého uznania. Až do 60.rokov minulého storočia bola táto rasa vzácna, s malým výskytom. Odvtedy si jeho chov našiel opäť fanúšikov.
Medzi chovateľmi nie je až tak rozšírený ako Vm a konkurenciou mu je aj Aljaška. Tento farebný ráz nie je zahrnutý do vybraných plemien (Vm a Vb).


     

Ako vyzerá?


Farba jeho hustej kožušiny je lesklá, sýto čierna s matnejším podbruškom. Telo má zavalité a valcovité, s rovnomerne rozloženou svalovinou. Hlava je v pomere k telu veľká, krátka a široká s krátkym krkom. Uši sú dlhé a zaoblené, s ideálnou dĺžkou 11,5 - 12,5 centimetra, husto osrstené. oči sú tmavohnedé, pazúriky hnedočierne. Má krátke a silné nohy. Jeho veľká podobnosť s králikom Aljaška mu nezaručujú status ako rasy. Ideálna hmotnosť u Vč je 4,25 – 5,25 kg.


Kto sú najznámejší chovatelia?


Najväčšmi oceňovanými za chov Viedenského čierneho sú nemeckí chovatelia Siegfried Mayer, Roland Tolle. Títo získali súhrnne najväčší počet bodov v rámci výstav od roku 2000 – 2009. V Rakúsku sú to chovatelia Großhammer Hermann a Teufel Anton.
K prvým šľachtiteľom v Čechách patril V.Čermák z Olovnice a S.Koukal z Hostivic. V Čechách sú chovatelia viedenských králikov združení v chovateľskom klube, ktorý bol založený v roku 1972. Na Slovensku funguje Klub chovateľov viedenských králikov od roku 1993, link

www.klubvk.szm.sk


Bodovanie

Bodovanie v jednotlivých pozíciách wordový dokument

Všeobecné posudzovanie wordový dokument






All rights reserved for Maroš Sládek
created by graphic studio Matej Chrvala © 2012