Úvod fotogaléria histrória môjho chovu výstavy chovatelia Informácie príspevky odkazy kontakt
 

Viedenský biely
(Weiße Wiener)Odkiaľ pochádza Viedenský biely?


Viedenský biely (ďalej Vb) bol vyšľachtený takisto v Rakúsku, viedenským chovateľom Wilhelmom Muckem v 30.rokoch 20.storočia.
Pri šľachtení použil králikov Viedenských modrých a holandských králikov s modrými očami. Po pätnástich rokoch šľachtenia boli Viedenské biele boli prvýkrát vystavované v roku 1907 na veľkej výstave vo Viedni, čo sa stalo vtedy senzáciou – vyšľachtiť bieleho králika s modrými očami. V roku 1909 bol Vb oficiálne uznaný ako plemeno v Holandsku a v roku 1910 sa dostal aj do Nemecka.
Do 70.rokov minulého storočia sa viedenské biele a farebné považovali za jedno plemeno až potom sa postupne v jednotlivých krajinách rozdelili.


     

Ako vyzerá?


Farba Vb je snehobiela po celom tele, vrátane hlavy a uší. Má hustú kožušinu, telo zavalité, valcovité s rovnomernou svalovinou. Hlava je krátka, široká – čelo aj pysk, a v pomere k telu veľká. Uši má mäsité a úplne osrstené s dĺžkou 10,5 až 11,5 cm, na konci zaoblené. Farba očí je svetlomodrá s tmavou zreničkou. Krk je veľmi krátky. Má silné kratšie hrudné končatiny. Vb je o niečo menší, než Vm, za ideálnu hmotnosť u Vb je stanovené rozpätie 4,00 – 5,00 kg. Je výborným zdrojom kvalitných koží.


Kto sú najznámejší chovatelia?


Medzi najznámejších chovateľov v posledných rokoch (2000-2009) patria nemeckí chovatelia Hans Peisskert, Peter Janisch, Dieter Kaufeld a Hartmut Truthmann, ktorí získali najväčší počet bodov v rámci výstav s králikmi Viedenský biely. V Rakúsku patrí medzi najznámejších chovateľov Fuchs Adalbert.a Laufenböck Anton.
Do našej krajiny sa dostal Vb už pred druhou svetovou vojnou, avšak po nej bol už taký rozšírený, že takmer vytlačil z našich chovov českého albína. Veľké uznanie získal Václav Kunst z Mikulova v Čechách, ktorý dostal na Európskej výstave v rakúskom Welse zlatú medailu. V Čechách takisto funguje chovateľský klub, založený v roku 1948, ktorý bol obnovený v r.1972. Do súčasnosti pôsobí aj na Slovensku Klub chovateľov viedenských králikov, link
www.klubvk.szm.sk


Bodovanie

Bodovanie v jednotlivých pozíciách wordový dokument

Všeobecné posudzovanie wordový dokument

All rights reserved for Maroš Sládek
created by graphic studio Matej Chrvala © 2012